Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo iz Sarajeva intenzivno poduzima istražne radnje u krivičnom predmetu protiv ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Dine Konakovića, predsjednika NiP-a, zbog osnovane sumnje, da je počinio koruptivna krivična djela u vrijeme dok je obnašao funkciju predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo, a vezano za višestruko nezakonito dodjeljivanje financijskih sredstava od strane Konaković Elmedina, tadašnjeg predsjedavajućeg Skupštine KS, tokom 2019. godine.
Portal Podlupom.ba je uputio novinski upit Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu, sa naznakom: “Da li se u navedenom predmetu provodi istraga i da li navedeno prethodno lice ima status osumnjičenog, kada se očekuje donošenje tužilačke odluke”?
Iz Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu su za ovaj portal od 31. 01. 2024. godine potvrdili, da se “predmet nalazi u fazi provjere navoda”.
Prema informacijama ovog portala, uskoro će u navedenom predmetu biti podignuta i optužnica.
Podsjećamo, u toku mjeseca jula 2023. godine, po prijedlogu i nadzoru Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, po Naredbi Kantonalnog suda u Sarajevu, Financijska policija F BiH je izvršila privremeno oduzimanje dokumentacije iz Skupštine Kantona Sarajevo u predmetu dodjeljivanja financijskih sredstava od strane Konaković Elmedina, tadašnjeg predsjedavajućeg Skupštine KS tokom 2019. godine.
Prema dokumentima koji su u posjedu ovoga portala, Sud je utvrdio potreban stepen osnovane sumnje o počinjenju krivičnih djela.
Finansijska policija izuzela je tada dokumentaciju u Skupštini KS, Tužilaštvo provjerava kako je Elmedin Konaković dijelio grantove BANU-u i imamima bliskim NiP-u budžetskim novcem kupovao stanove! Dokumentacija je izuzeta u okviru krivičnog predmeta formiranog protiv aktualnog ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića koji je u tom periodu bio predsjednik Skupštine Kantona Sarajevo.
Tada Fortina Vlada KS je prebacivala Konakoviću novac, kojeg je on – kako Tužilaštvo KS sumnja – nenamjenski dijelio.
Podsjećamo, u oktobru 2019. godine urednik Istrage je, pišući za Žurnal.info, razotkrio da je Vlada Kantona Sarajevo prebacila najmanje 325 hiljada maraka namjenskih sredstava na Kabinet predsjedavajućeg Skupštine KS koje je Elmedin Konaković kasnije, kao grantove, proizvoljno dodjeljivao udruženjima bliskim svojoj političkoj partiji.
“Odobrava se preraspodjela sredstava u Budžetu Kantona Sarajevo za 2019. godinu u iznosu od 60 hiljada maraka i to: sa razdjela 17 Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, glava 02, potrošačka jedinica 0001 – Uprava policije, sa ekonomskog koda – izdaci za školovanje na policijskoj akademiji, na razdjel 10 Skupštine KS, poslanici i parlamentarne grupe, glava 03, potrošačka jedinica 0001 – Kabinet predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Skupštine KS na ekonomski kod: kapitalni transferi neprofitnim organizacijama”,navedeno je u Zaključku Vlade KS usvojenom 12. septembra 2019. godine, objavljenom u Službenim novinama Kantona Sarajevo.
Ovaj iznos identičan je iznosu koji je Elmedin Konaković donirao Bošnjačkoj akademiji nauka i umjetnosti koju je osnovao Muamer Zukorlić, jedan od ideologa NiP-a koji je preminuo dvije godine kasnije.
“Izdaci za obaveze po kreditima – kamata na domaća pozajmljivanja”, pisalo je iza ekonomskog koda sa kojeg je 27. juna 2019. godine Vlada KS skinula 80 hiljada maraka. Novac je transferisan na Kabinet predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Skupštine KS. U odluci objavljenoj u Službenim novinama KS nije navedeno kako će predsjedavajući Skupštine KS utrošiti ovaj novac.
Zaključkom Vlade KS od 29. 3. 2019. godine novac koji se nalazio na računu Ministarstva privrede KS i koji je planiran za podršku “projektima Privredne komore KS, Obrtničke komore KS i Udruženju poslodavaca KS”, transferisan je prema Kabinetu predsjedavajućeg Skupštine KS. Šef Skupštine je, potom, tih 50 hiljada maraka transferisao neprofitnim organizacijama.
Ono što je posebno interesantno je zaključak od 1. avgusta 2019. godine. Prema Budžetu KS, Ministarstvo prostornog uređenja KS planiralo je izdvajanje 100 hiljada KM za “rekonstrukciju, adaptaciju, sanaciju, i izgradnju vjerskih objekata i kulturno historijskih objekata”. Taj novac je, međutim, transferisan na Kabinet predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Skupštine KS i to za iste namjene. Dakle, umjesto Vlade Kantona Sarajevo, novac za vjerske objekte dodjeljivao je Elmedin Konaković. Sve zaključke potpisao je tadašnji premijer Kantona Sarajevo – Edin Forto.
Odmah nakon tog “internog transfera”, tadašnji predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elmedin Konaković je odobrio 100 hiljada maraka za “obezbjeđenje stambenog prostora” za potrebe imama Careve džamije u Sarajevu. Odluka je donesena 29. avgusta 2019. godine, a budžetska sredstva prebačena su na račun Medžlisa Islamske zajednice u Sarajevu.
“Odobravaju se novčana sredstva u iznosu od 100 hiljada maraka Medžlisu Islamske zajednice Sarajevo na ime podrške aktivnostima, a u svrhu realizacije projekta obezbjeđenja stambenog prostora za potrebe imama Careve džamije. Sredstva iz tačke 1 teretit će poziciju Kabineta predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo, konto – kapitalni transferi neprofitnim organizacijama”, navedeno je u Odluci koju je potpisao Elmedin Konaković.
U obrazloženju Odluke je navedeno da se Medžlis IZ Sarajevo obratio Predsjedavajućem Skupštine Kantona Sarajevo sa molbom za donaciju sredstava za obezbjeđenje stambenog prostora za potrebe imama Careve džamije, te da predsjedavajući Konaković uslišio njihovu molbu.
Imam Careve džamije je kojem je riješeno “stambeno pitanje” je hafiz Sadrudin Išerić, blizak NiP-u.
Nakon što su objavljene ove informacije, prvi je reagirao tadašnji SDA-ov kantonalni zastupnik Aljoša Čampara.
“Neozbiljno i sramotno je da lokalni funkcioneri imaju takvu poziciju. A očigledno je i da te stotine i stotine hiljada maraka koriste netransparentno. Po članu 10. Zakonu o izvršenju budžeta KS sredstva tekuće rezerve planirana u Budžetu koriste se za nepredviđene namjene za koje u budžetu nisu planirana sredstva ili za namjene za koje se tokom godine pokaže da za njih nisu utvrđena dovoljna sredstva jer ih pri planiranju Budžeta nije bilo moguće predvidjeti. Suština sredstava tekuće rezerve jeste da se dijele bez javnog poziva, i to za hitne i nepredviđene situacije. Kada pogledate način na koji Konaković dijeli te novce (poput slučaja 60.000 KM za Zukorlićevu BANU), vidite da je to protivno zakonskom opisu tekuće rezerve”, rekao je u oktobru 2019. godine Aljoša Čampara.
Godinu kasnije Aljoša Čampara je napustio SDA i ubrzo prešao u NiP Elmedina Konakovića, a optužbe koje je Čampara adresirao Konakoviću naglo su prestale.