Kako je prije par dana istraživački portal Žurnal.info otkrio kako se u Općini Kreševo na lokalitetu Vrela eksplotiše kamen od strane firmi u vlasništvu Zdravka Miličevića bivšeg načelnika Općine Kreševo, a koje nemaju koncesiju niti koncesijsko pravo, nego se kamen eksplotiše putem uguvora o poslovnoj suradnji između firmi Miličević d.o.o. Kreševo koja je već dugi niz godina blokirana i sa obvezama prema povjeriocima preko 5 000 000 KM, a ista već godinama nema uposlenih, mi smo istražili šta kaže Zakon o koncesijama SBK – KSB.
Naime, kako ističe Marija Miličević Nujić za Žurnal.info direktorica u poduzeću Vrela kop d.o.o. Kreševo, a koje je u vlasništvu njenog oca Zdravka Miličevića, a koji je vlasnik i poduzeća Miličević d.o.o. Kreševo, da Vrela kop d.o.o. Kreševo trenutno vrši eksplotaciju kamena sa lokaliteta Vrela putem ugovora o poslovnoj suradnji. Pažljivim čitanjem Zakona o koncesijama SBK – KSB možemo uvidjeti da isti zakon ne predviđa eksplotaciju na ovaj način, te da bi pravno lice obavljalo eksplotaciju mora imati koncesiju ili koncesijsko pravo, stoga Zakon o koncesijama SBK – KSB izričito kaže u članu 3. stav 3. da je:
“koncesionar – pravno lice, osnovano u skladu s posebnim zakonima Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija), u vlasništvu domaćeg i/ili stranog pravnog lica, kojem se dodjeljuje koncesija i koje provodi ugovor o koncesiji shodno ovom zakonu”
Također u istom zakonu jasno se navodi kako se vrši prenos koncesije sa jednog na drugo poduzeće, naime u članu 15. stav 3. stoji:
“Ugovor o koncesiji ne može se prenijeti na drugoga koncesionara bez saglasnosti Vlade Kantona”.
Stoga možemo zaključiti da drugo poduzeće može preuzeti koncesiju od prethodnog, samo sukladno članu 15. stav 3., također zaključili smo da obavljane eksplotacije od strane drugog pravnog lica nije moguće potpisivanjem ugovora o poslovnoj suradnji sa pravnim licem koje posjeduje koncesiju, te da je eksplotacija kamena na lokalitetu Vrela protivna zakonom, te da samo Vlada Kantona SBK – KSB jasno propisanim zakonom i procedurom može dati suglasnost da se koncesija prenese na drugog koncesionara.
Bitno je napomenuti da se i druge firme u vlasništvu obitelji Miličević d.o.o. nalaze se u krugu kamenoloma Vrela, a koje nemaju koncesiju niti koncesijsko pravo, prethodno odobreno od strane Vlade Kantona SBK – KSB.
Član 25. Zakona o koncesijama SBK – KSB kantona kaže:
Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 KM do 15.000,00 KM kaznit će se za prekršaj fizičko lice ili pravno lice koje koristi predmet koncesije bez sklopljenog ugovora o koncesiji.
Novčanom kaznom u iznosu od 100,00 KM do 2.000,00 KM kaznit će se za prekršaj odgovorno
lice koncesionara za radnje iz stava (1) ovoga člana.
Prema Zakonu o stečaju FBiH odnosno članu 6. istog zakona poduzeće Miličević d.o.o. davno je steklo sve uvjete na osnovu svoje financijske slike da se nad istim otvori stečaj, prosto rečeno za šire mase: “Ne može bez odobrenja povjerioca više ni nabaviti papir za toalet”
Također, možemo zaključiti i konstantovati da svi prihodi koji se ostvaruju od eksplotacije kamena na lokalitetu Vrela jedino pripadaju poduzeću Miličević d.o.o. Kreševo, a koje i ima jedino koncesiju odobrenu od strane Vlade Kantona SBK – KSB. Samim time, kako prihodi ne ulaze u firmu Miličević d.o.o. Kreševo dolazi do oštećenja povjerioca firme Miličević d.o.o., jer prihode koje je u ovom slučaju trebalo ostvariti poduzeće Miličević d.o.o. eksplotacijom kamena pripadaju jednu njemu, a povjeriocima do visine kredita, neplaćenih faktura, koncesija, poreza itd.
Nadalje možemo zaključiti da je oštećeno i samo pravno lice Miličević d.o.o. Kreševo, a na korist firme Vrela kop d.o.o. Kreševo, u visini svih prihoda koje temeljem eksplotacije kamena na lokalitetu Vrela pripadaju poduzeću Miličević d.o.o. Kreševo.