A koje su to zanimljivosti o Burj Khalifi, ajde da vidimo
Burj Khalifa oborila je brojne rekorde i svojom postojanošću donijela brojne zanimljivosti, adje da vidimo koje, i neka ova građevina bude jedan od razloga za vaša putovanje u Dubai.
Sadržaj članka
Burj Khalifa visoka je 828 metara, što se lakše može predočiti ako se usporedi s visinom tri Eiffelova tornja. Također, kad usporedimo Empire State Building s ovom zgradom, Burj Khalifa je dvostruko viša. Najviša zgrada na svijetu ujedno ima i najviše katova, čak 163 kata. Zgrada također ima najviši korišteni kat i najviši vanjski vidikovac, koji se nalazi na 124 katu. Burj Khalifa ima lift koji prelazi najduži put od svih na svijetu, sve do 140 kata. Ovaj lift također je i najbrži lift na svijetu i kreće se brzinom od 64 kilometara na sat. Tako se do vidikovca može doći za jednu minutu.
Vrh Burj Khalife se može vidjeti i ako ste od nje udaljeni stotinu kilometara. U zgradu je ugrađeno više od 100 tisuća tona betona i 500 tisuća tona željeza. Najviša zgrada na svijetu izgrađena je po paprenoj cijeni od 1,5 milijardi dolara, ali je istovremeno rekorder po brzini povrata ulaganja.
Ove je novce povratila već u prvoj godini poslovanja i time je srušila još jedan rekord. Na parkiralište zgrade stane 3 tisuće automobila, na dvije podzemne etaže. Burj Khalifa ima posebnu opremu za grijanje i hlađenje koja podržava jedinstvenu aromu zraka namijenjenu isključivo za ovu zgradu. Staklo je izgrađeno od posebnog materijala pa se na njega manje lijepe čestice prašine. Beton koji se koristio za gradnju izrađen je po posebnoj formuli pa može izdržati visoke temperature, čak do 50 stupnjeva Celzijevih. U njega su ugrađene i velike kocke posebnog leda.
Zanimljivosti o Burj Khalifi su brojne, ajmo dalje. U Burj Khalifi nema automata za piće ili grickalice već samo automata za kupnju zlata. U predvorju zgrade automati prodaju poluge teške od 2,5 grama pa sve do 30 grama, namijenjen ljudima dubokog džepa. Poluge su posebne jer se na njima nalazi žig Burj Khalife.
Najviša zgrada na svijetu usmjerena je i na održivost pa se svake godine 15 milijuna galona vode sakupi za zalijevanje biljaka, opskrbe fontana i slično. U jednom trenutku na zgradi je radilo čak 12 tisuća radnika u istovremeno. Ukupni rad na zgradi iznosi 22 milijuna radnih sati. Izgled zgrade nastao je prema motivu cvijeta imena Hymenocallis, tropski cvijet također poznat i kao Spider Lily. Na 76. katu zgrade nalazi se drugi najveći bazen na svijetu.
Čišćenje prozora na Burj Khalifi traje čak 90 dana. Najviša zgrada na svijetu omogućuje svojim posjetiteljima da dva puta uživaju u zalasku sunca, jedanput iz prizemlja, a drugi put s vidikovca na 124. katu.
A još malo zanimljivosti o Burj Khalifi
Politika određivanja cijena nekretnina u Dubaiju mnogo je pristupačnija od, primjerice, troškova u gradovima kao što su Moskva, London ili New York. Međutim, samo pravi bogati ljudi mogu kupiti stan u ovoj kuli. Developeri ne otkrivaju imena, ali mnogi od kupaca sami govore o tome. Na primjer, danas možemo sa sigurnošću reći da je stotinu i stotinu i prve etaže kupio za osobnu uporabu milijarder Shetty iz Indije. Cijena ove kupnje procjenjuje se na dvadeset pet milijuna dolara.
Zanimljivosti o Burj Khalifi ima mnogo, nekada drugi put ćemo za vas pronaći i ostale.
Mi se nadamo da ćete i Vi uskoro na put prema Dubaiu, na put prema veličanstvenom gradu koji nikoga još nije ostavio ravnodušnim, i sigurni smo da neće ni Vas, jer Dubaiiiiii vas čeka.