ŠUME NA METI MAFIJE : Višemilionski kriminal u saradnji šumokradica, interesnih lobija i politike

Trenutno pregledavate ŠUME NA METI MAFIJE : Višemilionski kriminal u saradnji šumokradica, interesnih lobija i politike
  • Autor objave:

 Ipak, po prijavi Milke Popović za ove dvije godine ništa konkretno nije urađeno, a šuma se nastavila sjeći. Prema riječima Milke Popović, do danas je odsječeno hiljade stabala, stotine hiljada maraka vrijednosti.

Nije u pitanju samo finansijska šteta koja se nanosila suvlasnicima. Riječ je o šteti po cijelu zajednicu, cijeli biosistem je uništen. Na prostoru gdje su pjevale ptice i na kojim su živjeli srndaći i ostale divlje životinje, ostao je muk, života nema. Obraćala sam se protekle dvije godine Policijskoj stanici Istočni Stari Grad, više puta. Prvo sam navodila nepoznate počinioce, a poslije, na temelju informacija koje sam prikupila, navodila sam i imena počinilaca, ali nikada nisam dobila odgovor ni na jedan dopis. Obratila sam se i Javnom preduzeću „Šume Republike Srpske“, ni od njih nisam dobila odgovor. Ni jedna nadležna institucija – tužilaštvo, policija, šumsko gazdinstvo – ništa nije poduzela i stoljetna šuma na površini od tri-četiri stadiona je, za dvije godine, potpuno posječena“, ističe Milka Popović.

NIZAK PROCENT ZAŠTIĆENOG PODRUČJA

Šume pokrivaju 53 posto teritorije BiH i po tom parametru smo, podsjeća ekološki aktivista Safet Kubat, iznad Evropskog prosjeka. Međutim, problematika je da taj procenat pokrivenosti šumama otvara pitanja koliko smo sada šumama pokriveni. Da bismo razumjeli ovu problematiku, kaže Kubat, potrebno je vratiti se u historiju.

Statistički podaci o nelegalnoj sječi šuma u BiH nisu uvijek precizni ili lako dostupni, ali poznato je da se nelegalna sječa najčešće dešava u planinskim i šumovitim područjima, kaže za Žurnal Azra Šehić-Kustura, PR asistentica  Aarhus centra u BiH.

Najveći obim nelegalnih sječa registriran je u područjima gdje lokalne vlasti ili nadležne inspekcije imaju manjak resursa za kontrolu ili gdje postoji korupcija koja omogućava takve aktivnosti. Različite ekološke organizacije, poput Aarhus centra u BiH, redovno upozoravaju na ovakve prakse i na potrebu za boljim monitoringom“, ističe naša sagovornica.

STANJE U PAPIRIMA JEDNO, A NA TERENU DRUGO

Problem se ogleda u nepostojanju zakonskog okvira koji bi štitio šume na entitetskom nivou.

„Na primjer Hercegovačko-neretvanski kanton jedini nema ni kantonalni Zakon o šumama, a ima četiri šumarska preduzeća koji uredno posluju i gospodare šumom kako god žele. Ne postoji nikakav monitoring, niti možemo znati kakvo je zaista stanje sa šumom u ovom kantonu. Očigledno je da ne postoji politička volja da se ovaj problem riješi, jer na ovaj način svako može da uzme svoj dio kolača“, ističe Šehić-Kustura.

„U prevodu, šume TK su u tom momentu bez ikakve konsultacije sa Zaštićenim pejzašom ili sa opštinama Banovići i Kladanj, napravile šumsko-privrednu osnovu gdje su u 10 godina mogli da rade šta žele u Zaštićenom pejzažu. U prevodu, dobili smo Zaštićeni pejzaš Konjuh u kojem je dozvoljena sječa šume i devastacija, a da  Zaštićeni pejzaš nije sprovodio nikakve aktivnosti, čak, ni one zakonom obavezne, kao npr. da na strani Kladnja evidentiraju posječenu šumu, da vrše kontrolu da li se to radi u skladu sa sa šumskom osnovnom i slično“, kaže Selman za Žurnal.

Mi u Fondaciji Atelje za društvene promjene – ACT želimo da se generalno bavimo uzrocima problema, a u konkretnom slučaju je to u nepostojanju zakonskih propisa koji bi uredili i unaprijedili ovu zapuštenu privrednu granu“, navodi Kusturica.

Iz Aarhaus centra, također, podsjećaju da Zakon o šumama nije donesen već 15 godina. U tom razdoblju, situacija se pogoršala, a našim šumama prijete brojne opasnosti.

Ključno je pojačati nadzor i monitoring, uz bolju opremljenost lokalnih šumarskih inspekcija, kako bismo spriječili nelegalnu sječu. Također, neophodan je efikasniji pravosudni sistem koji će sankcionirati prekršitelje. Jača implementacija postojećih zakona i donošenje novog Zakona o šumama su od presudne važnosti za zaštitu naših šumskih resursa. Također, podizanje svijesti među građanima i privatnim sektorom o ekološkoj važnosti šuma, uz razvoj održivih planova upravljanja, može značajno doprinijeti očuvanju ovih dragocjenih ekosistema“, kaže Šehić-Kustura.

Safet Kubat kaže da prvo treba što veći dio šuma zaštiti, proglasiti što veći procenat zaštićenog područja- sada i odmah, uz podsjećanje da se BiH obvezala da će zaštiti 17, 1% Sofijskom deklaracijom, a EU prosjek je 33 %, što bi trebalo predstavljati stremljenje i BiH.

Strožiji zakoni i uključenost što više javnosti prilikom donošenja odluka, provesti širu društvenu raspravu. Osnažiti Šumarske inspekcije i povećati nadzor nad radom ŠPD društava. Pojednostavljeno kazano: veće kaznene odredbe, veći monitoring i nad inspekcijom, bolja regulacija i drugačije forme upravljanja. Za početak kada je krađa šume posrijedi, sa inspektorima na teren da izlazi policija, jer se nerijetko dešavaju i smrtni ishodi, i sječa se zna dešavati kasno u noć , čak i tri sata poslije ponoći“, navodi Kubat.

MILIJARDE DOLARA ŠTETE 

Globalni trošak ilegalne sječe, ribolova i trgovine divljim životinjama procjenjuje se na 1 do 2 milijarde dolara godišnje, pokazuje istraživanje Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala. GiTOC će uskoro objaviti i regionalni izvještaj za Zapadni Balkan na temu ekološkog kriminala.

Anesa Agović, koordinatorica Globalne inicijative za BiH, kaže da su uvidjeli da su na čitavom Zapadnom Balkanu, pa tako i u BiH, prisutni različiti oblici ekološkog kriminala, od ilegalne sječe, zagađenja i neadekvatnog upravljana otpadom, krijumčarenja životinja i ugroženih vrsta, krivolova. Istraživanja su pokazala da institucionalni kapaciteti i vladavina prava na Zapadnom Balkanu nisu na zadovoljavajućem nivou, ali i da je svijest građana o ekološkom kriminalu na niskom nivou izuzev onih koji su direktno ugroženi posljedicama ekološkog kriminala. 

Jedan od uočenih izazova u procesuiranju ekološkog kriminala je taj što neka krivična djela ostavljaju malo ili nimalo tragova, prikrivaju se ili su namjerno zataškana, uz upotrebu, na primjer podmetanja požara“, kaže Agović.

Prema njenim riječima, iako se sam ekološki kriminal u očima javnosti često percipira kao „bez žrtava“, nije uloženo dovoljno sredstava da se procijeni njegova prava rasprostranjenost i uticaj. Budući da je ekološki kriminal visoko profitabilna i brzo rastuća međunarodna kriminalna aktivnost, složenost viktimizacije – kroz vrijeme, prostor i pogođene strane – otežava nadležnim policijskim agencijama da efikasno odgovore.

„Prema određenim saznanjima sa terena u BiH nelegalna sječa se u posljednje vrijeme vrši u dubokim šumama, daleko od vidokruga, u koordinaciji sa korumpiranim lokalnim vlastima i inspekcijom. Zanimljivo je da je na području planina Jahorine, Bjelašnice i Visočice, tokom vikenda, najčešće nedjeljom, veoma zastupljena bespravna sječa. Prema interjvuima koje smo sprovodili, ilegalna sječa se direktno povezuje sa nelegalnom gradnjom u ovim planinskim predjelima kao i sa pranjem novca kroz izgradnju“, ističe Agović.