U iščekivanju povijesnih odluka europskih institucija o budućnosti naše politički raščerečene zemlje malo tko na višim razinama uopće i promišlja o predstojećim lokalnim izborima.
Očigledno je da će unatoč silnim otporima i uznemirujućim prijetnjama Milorada Dodika, njemački diplomata Christian Schmidt morati presjeći i nametnuti tehničke preinake koje će otrgnuti alate izbornih krađa i omogućiti istinski festival demokracije kojeg ne bi mogle nagrditi niti uvježbane domaće varalice.
Kombinacije
Iako je do općinskih izbora ostalo nepunih sedam mjeseci, u nekim gradovima i općinama u Bosni gdje Hrvati čine značajni dio populacije se već ozbiljno uzburkalo u odnosima između hrvatskih stranaka, pa je posve prirodno što su mnogi zabrinuti za izborne rezultate, ali i radoznali u odgonetanju na pitanja o trenutnoj snazi neke političke stranke, potencijalnim koalicijama, odlasku sa scene nekih izluženih, poznatih lokalnih moćnika ili mogućim osvježenjima i izbornim iznenađenjima.
Uvijek je u predvečerje izbornih kampanja i samog glasovanja daleko intrigantnija, rizičnija situacija u Bosni nego u Hercegovini koja je nacionalno kompaktnija i nije izložena stalnoj prijetnji i stresu od eventualnog gubitka većine u gradskim i općinskim vijećima ili pozicija gradonačelnika ili načelnika.
Osim, naravno u Mostaru gdje su hrvatske i bošnjačke političke opcije u stalnom rivalstvu i bespoštednoj političkoj borbi, osim kada dijele funkcije i novac.
Kakvo je stanje po općinama
Listopadski lokalni izbori u tzv. mješovitim sredinama u Bosni su ovog ciklusa i dodatno zanimljivi za Hrvate, jer su se na političkoj pozornici pojavile neke nove stranke i pojedinci s neskrivenim i vrlo ozbiljnim ambicijama.
Žele preoteti višegodišnju dominaciju HDZ-a BiH i to kroz dokidanje podle obmane s tzv. hrvatskim zajedništvom što je u stvari bilo presudno i ubojito sredstvo stranke Dragana Čovića za prijevare i ponižavanja drugih opcija.
Interes i HDZ-a BiH i hrvatskih oporbenih stranaka je u biti isti, izboriti što više vijećničkih mandata i pozicija gradonačelnika i načelnika.
Dijametralno su suprotstavljeni načini kako do toga doći, da Hrvati budu zadovoljni i zastupljeni u centrima odlučivanja, a da pri tome ne bude oštećenih strana.
Prema sadašnjem raspoloženju i zakovanim pozicijama do kompromisa će u nekim sredinama biti jako teško doći. Prije svega se to odnosi na Žepče, Usoru, Vareš, Vitez, Busovaču, Jajce i Odžak.
U tim gradovima je HDZ BiH dobio vrlo žestoku oporbu koja sebe vidi u nekim dobitničkim kombinacijama ili barem rame uz rame po snazi s Čovićevom strankom.
Naime, u Žepču, Usori i Varešu se očekuje zajednički nastup Hrvatskog demokratskog saveza i HDZ-a 1990. Samouvjereno se najavljuju izborne liste i kandidati za načelnike općina.
Ne žele niti čuti o mogućoj potpori kandidatima HDZ-a BiH, naročito u Žepču gdje je HDS i nastao kao izraz nezadovoljstva i sukoba sa sadašnjim načelnikom Matom Zovkom.
U Vitezu je zbog “mafijaške stranke”, nepodnošljivog kriminala i bahaćenja osnovana Hrvatska viteška stranka koju vodi skromni i ugledni Ivan Vidović. I oni su poručili da nema popuštanja i da nema uvjeta pod kojima bi koalirali s HDZ-om BiH. Realno je da u viteškoj općini zajedno liste skroje HVS HDZ 1990 i HSS Marija Karamatića.
U Busovači su pomalo sarkastično pozvali Marinka Čavaru, dugogodišnjeg potpredsjednika HDZ-a BiH da se upusti u utrku za načelnika te općine. Vrlo žustro su odbacili svaku pomisao da će ovog puta nasjesti na podvale iz stožerne stranke o hrvatskom zajedništvu i tvrde da su trenutno podjednako snažni i utjecajni u biračkom tijelu kao i sestrinski HDZ BiH. Ne kriju da ovog puta oni dobiju potporu stožerne stranke u borbi za načelnika općine.
U Jajcu je dopredsjednik HDZ-a 1990 Stipe Tokić sa svojim pristašama totalno primijenio političku percepciju i ozbiljno načeo moć stožerne stranke.
U Odžaku će HDZ BiH teško, gotovo nemoguće izabrati načelnika bez potpore drugih hrvatskih stranaka, prije svega ‘devedesetke’.
Zajedništvo ili prevara
Dakle, u vladajućem HDZ-u BiH i dalje uljuljkano smatraju da su još nedodirljivi i vjerojatno će pod plaštom “hrvatskog zajedništva”, ultimativno tražiti potporu za svoje liste i kandidate.
S druge strane, hrvatska oporba ima svoje kalkulacije i za sada ne misli upadati u Čovićevu zamku. Kako pomiriti oprečna stajališta, bit će krucijalno važno. Bez dogovora Hrvati će ostati bez načelničkih pozicija u Vitezu, Žepču, Busovači i Odžaku.
Nada nije zakopana i mnogi prizivaju u pomoć lokalne svećenike koji su često znali dovoditi lokalne lidere za pregovarački stol zbog “viših interesa”.
Naprosto, Čović, Cvitanović, Tadić, Karamatić i Vidović, kao najodgovorniji čelnici političkih stranaka će jednog dana morati sjesti, otvoriti karte i pošteno ispregovarati dobitničke formule.
Dragan Čović je poznat po svojoj sujeti i njemu će vjerojatno biti ‘poniženje’ razgovarati s nekim ‘provincijalcima’ koji su, uz to, još i nedavno protjerani iz njegove stranke.
Ali, Čović može ovlastiti, primjerice, Lidiju Bradaru kao pregovarača i ona je prihvatljiva opcija za razliku od Marinka Čavare koji bi pregovore u startu sahranio.
U Hrvatskoj republikanskoj stranci su ustrajni u samostalnom izlasku na općinske izbore. Nisu pretjerano jaki u Bosni, a uz to ne žele koalirati niti sa HDZ-om BiH, ali niti sa ‘devedesetkom’ i Hrvatskim narodnim pomakom za koje tvrde da su zapravo vladajuće stranke na razini FBiH i u Hercegbosanskoj županiji piše dnevni list.