Piše: J. ŠIMIĆ
Od odlaska prof. dr. Sebije Izetbegović sa čela Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, koja je na funkciji Generalne direktorice KCUS-a provela dva mandata (8 godina), te imenovanje nove nametnute Uprave KCUS-a, ova zdravstvena ustanova suočava se sa ogromnim financijskim, upravljačkim i drugim problemima, a po najviše s onim, da je opet nakon odlaska prof. dr. Izetbegović, na KCUS-u zavladao javašluk i financijski minus, koji ispaštaju uglavnom pacijenti.
Dok je na čelu KCUS-a u dva mandata (8 godina) bila prof. dr. Sebija Izetbegović kao generalna direktorica KCUS-a, ova najveća zdravstvena ustanova u F BiH bila je potpuno financijski stabilna institucija i najrespektabilnija zdravstvena ustanova u državi u kojoj je vladao rad, red i disciplina. Danas to nije tako.
Pune se privatni budžeti umjesto da KCUS nabavi neophodnu opremu i zaposli radnike, što bi višestruko smanjilo gubitke. U najvećoj zdravstvenoj ustanovi u državi, Kliničkom centru Sarajevo danas je potpuni haos, tvrde mnogi ljekari. To potvrđuju i građani, pacijenti kao krajnji korisnici, posebno onkološki, zbog nedostatka citostatika. Bilo je i ranije problema sa citostaticima, ali ne u ovolikoj mjeri. Pacijenti oboljeli od karcinoma u Federaciji Bosne i Hercegovine ponovo su bez terapije. U najvećem kliničkom centru, gdje se dnevno liječi na stotine oboljelih, nemaju lijekova za liječenje karcinoma pluća, debelog crijeva, jajnika i dojke. Lijek mogu primiti samo oboljeli koji ga sami kupe. Ostali su na listi čekanja, baš kao i na Klinici za radiologiju gdje pozamašna lista čekanja dosegla 9 hiljada. Za pacijente više nitko ne mari.
Najavljivali su “Trojkaši” bolja vremena, a gora su došla. Pacijenti nezadovoljni, prinuđeni da preglede rade u privatnim klinikama i čekaju hoće li im se sredstva refundirati. Pune se privatni budžeti umjesto da KCUS nabavi neophodnu opremu i zaposli radnike, što bi višestruko smanjilo gubitke.
Kome je u interesu urušavanje KCUS-a? Radnika premalo, pacijenata nikada više. Obećavali su bolja vremena, i jedino što su uradili jeste otvaranje kapija, kako bi pacijenti mogli godinu dana čekati na preglede. Zvuči ironično, ali istinito!
Iako je za dvostrukog mandata prof. dr. Sebije Izetbegović na čelu KCUS-a, ova najveća zdravstvena ustanova u Federaciji BiH poslovala u financijskom plusu i bila potpuno financijski stabilna zdravstvena institucija uspjevajući pritome da prof. dr. Sebija Izetbegović, kao tadašnja dugogodišnja generalna direktorica, vrati dug KCUS-a u stotinama milijuna maraka, ostvarujući pritome i financijski plus, za samo godinu dana od njezina odlaska sa čela KCUS-a, nova nametnuta uprava KCUS-a, uspjela je od dr. Alena Pilava do dr. Hajrije Maksić odvući KCUS u 2024. godini u financijski minus od 6 milijuna maraka.
Trenutna uprava, KCUS će odvesti u totalni kolaps, članovi UO mjesecima su za nerad uzimali po 800 KM!
Politički propust “Trojke” od samog početka i doveo je ovu nekad najrespektabilniju zdravstvenu ustanovu u državi u situaciju da grca u problemima, kazao je prije par dana Senad Sadiković, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS.
Prije par dana, Sindikat radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo reagirao je na održanu press konferenciju v. d. Upravnog odbora (UO) i menadžmenta Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), na kojoj su obavijestili javnost da je ustanova u prvih devet mjeseci 2024. ostvarila gubitak u iznosu od šest miliona KM.
“Ne bih se previše osvrtao na jučerašnje izjave člana privremenog Upravnog odbora dr. Dragana Stevanovića, ali spominjati četiri moguće opcije za rješavanje “slučaja” imenovanja generalnog direktora KCUS-a, a s druge strane “Trojka” je od početka imala dogovor koga smjestiti u tu fotelju, zvuči nevjerovatno. Taj njihov politički propust od samog početka i doveo je ovu nekad najrespektabilniju zdravstvenu ustanovu u državi u situaciju da grca u problemima. Sindikat želi stalnu upravu, a oni bi, kako smo mogli čuti, nakon toliko mjeseci sada mijenjali i članove Upravnog odbora, jer se ne mogu dogovoriti, a mogli su redovno u prethodnim mjesecima uzimati naknade koje na nivou FBiH iznose 800 KM. Možemo kazati da su ih građani u prethodnim mjesecima obilno nagradili za njihov nerad” – kaže Senad Sadiković, predsjednik Sindikata.
Sadiković je spomenuo i desetke miliona koje je, kako je kazao, novi menadžment naslijedio od bivšeg.
“Od bivše uprave, o čemu je javno govorio i bivši v. d. direktora doc. dr. Alen Pilav, naslijedili su otprilike 68 miliona KM plusa od kojih su bukvalno oslobodili 15 miliona maraka da bi ih rasporedili po vlastitoj želji. Taj novac su trebali rasporediti za dugovanja po Kolektivnom ugovoru koja godinama nisu uplaćivana uposlenicima. Ali to nisu uradili” – dodaje Sadiković.
Navodi da je do sada na ime neplaćenih prekovremenog rada i uvjeta rada podignuto otprilike 2.000 tužbi, da ih čudi – zašto je menadžment dozvolio toliki broj tužbi te zašto se nije išlo na nagodbu sa radnicima.
“Imamo informaciju da Komisija o nagodbi sa uposlenicima po pitanju tužbi iz radnog prava uopće ne radi. Jučer se v. d. direktorice hvalila tokom podnošenja izvještaja o radu KCUS-a, sa aparaturom koja je nabavljena. Hvaliti se – je jedna stvar, a sasvim druga je ono što imamo na terenu, a to je da ta poboljšanja pacijenti uopće ne osjete. Jako puno kadra fali, a nema dovoljno ni repromaterijala, bez obzira na to što klinička apoteka pravi zalihe od mjesec dana, što nikada ranije nije viđeno u KCUS-u. Nezadovoljni su i uposlenici, kako uvjetima rada tako i primanjima i odnosom prema njima. Zašto, primjera radi, uprava nije jedan dio jednokratne pomoći isplatila radnicima kao federalna ustanova? Jednostavno, na snazi je jedno nedomaćinsko poslovanje menadžmenta i Upravnog odbora” – navodi Sadiković.
Ističe da se prekovremeni rad ne plaća svim uposlenicima, da se odluka o tome prepustila volji šefova klinika i glavnim sestrama koje je, kako kaže, postavio menadžment.
“To je apsurd. Ako Pravilnik o radu i odluka važe za spremačicu, moraju važiti i za subspecijalistu. Pravilnik se mora primjenjivati na sve uposlene u ustanovi, a ne samo na pojedince. To je suština problema – zašto imamo tužbe radnika. Imamo informaciju da je menadžment sam rekao radnicima – tužite KCUS? Znate li koliko ima ljudi koji su dobili otkaz, pa ih je sud vratio? Oni sada čekaju da im se isplate stotine hiljada KM. Nastave li tako, KCUS će dovesti u totalni kolaps” – upozorava Sadiković.
Napominje da je novi menadžment po dolasku smijenio sve šefove, pa i one koji su dobro radili svoj posao, a na njihova mjesta doveo odani kadar.
“Doveli su ljude kojima mogu manipulisati. Nama treba kadar koji će raditi svoj posao u korist pacijenta, a ne izvršavati ono što menadžment naredi. Sindikat je, kaže njegov predsjednik, reagirao na vrijeme i krajem prošle sedmice pozvao inspekciju da izvrši nadzor nad radom i finansijskim poslovanjem KCUS-a. Jučer su dodaje, uputili i urgenciju da se nadzor što prije sprovede.
Također, krajem prošle sedmice upozorili su da će Sindikat, ukoliko se u narednim danima ne utvrde krivci, koji su KCUS doveli u ogromne minuse te ne riješi pitanje finansiranja i ne izabere stalno rukovodstvo, zatvoriti vrata svih klinika. Sadiković kaže da imaju sastanak sa svim povjerenicima klinika na kojem će donijeti odluke o narednim koracima.
Sindikat radnika u zdravstvu KS što kaže to i uradi i to je definitivno tako. To znači, da ako se hitno ne izvrši nadzor nad KCUS-om i ne utvrde krivci, mi zatvaramo vrata klinika i izlazimo na proteste. Ovakve nabavke i tendere nećemo dozvoliti. Prema onome što smo jučer vidjeli na press konferenciji, trenutna upravljačka garnitura u KCUS-u neće ništa uraditi kako bi se stvari pomakle na bolje. Spominje se povećanje koeficijenata, satnice na nivou KCUS-a i da se traži od zavoda povećanje učešća u finansiranju. Zašto ranije nisu tražili dodatna sredstva? Kažu imaju 52 miliona KM, zašto ne oslobode još sredstava i urade nešto u korist pacijenata i uposlenika” – kazao je Sadiković.