S 43 glasa „za“, Dom naroda Parlamenta Federacije BiH potvrdio je danas Zakon o gradu Novi Travnik čime je ova dosadašnja srednjobosanska općina dobila status grada. Novi Travnik ujedno je i prvi grad u Srednjobosanskoj županiji, a Stjepan Dujo prvi gadonačelnik.
Međutim, Edin Delić izaslanik iz SDA u Domu naroda FBiH, a koji je ujedno i kandidat ove stranke za gradonačelnika Novog Travnika na slijedećim Općinskim izborima bio je oštro protiv mijenjanja statusa iz općine u grad.
„Mislim da Novi Travnik ne zaslužuje dobiti status grada“, kazao je Delić umanjujući redom važnost svakog od projekta koji su ovu općinu urbanizirali i dali joj obrise gradske sredine, od rekonstrukcije glavne ulice do izgradnje bazena”. Delićevoj raspravi pridružio se i izaslanik Haris Zahiragić (SDA) koji je najavio pokretanje postupka preispitivanja ustavnosti zakona, a zahtjev bi kako je najavio trebao podnijeti potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo (SDA), bivši načelnik Novog Travnika.
No, Delić se nije dotakao važnijih pitanja ni sada, a ni 4. godine unazad, s obzirom da je Ured za reviziju institucija u FBiH 2020. godine utvrdio da je rukovodstvo Općine Novi Travnik bez javnog natječaja podijelilo blizu 200.000 KM, također nije pitao rukovodstvo općine zašto potraživanja u iznosu od 602.431 KM za 54 prodata stana nisu evidentirana u Bilansu stanja na poziciji potraživanja, kako navode iz revizije potraživanja općine su podcijenjena za ovaj iznos, je li Delić pitao zašto općina u stalnim sredstvima ne knjiži svu svoju imovinu, samim time kako navode stručnjaci iz revizije ne može se potvrditi vrijednost stalnih sredstava, je li se pitao zašto ppćina nije knjigovodstveno evidentirala dugoročne obaveze po osnovu zaključenog ugovora o isporuci vode, kojim se obavezala na vraćanje dijela kredita u iznosu od 6,06%, odnosno 1.303.756 KM (666.600 EUR), zbog čega Bilans stanja ne daje tačan podatak o visini dugoročnih obaveza i izvora sredstava, itd, itd..
Sve navedeno nije u skladu s Uredbom o računovodstvu budžeta u FBiH i Pravilnikom o knjigovodstvu budžeta u FBiH, kojim je uređeno da budžetski korisnici vode knjigovodstvo na osnovu računovodstvenih načela tačnosti, istinitosti, pouzdanosti, sveobuhvatnosti, blagovremenosti i pojedinačnog iskazivanja poslovnih događaja, istakli su iz Ureda za reviziju institucija u FBiH.
Mi se pitamo zašto se ovo sve krije, radi koga, radi čega, da li Delića to zanima?