1.
Vasvija Vidović, advokatica, koja je uhapšena nakon što je pokušala iznijeti telefon koji je Ranko Debevec sakrio od istražilaca SIPA, nije to učinila samo zbog svog klijenta, već i zbog sebe.
Vidovićeva je uhapšena 18.12. prošle godine, nakon što joj je u SIPA njen klijent Debevec dao svoj treći telefon (dva je predao istražiocima), koji je krio u donjem vešu.
2.
Vidovićeva je, nakon toga, pritvorena, ali nije se dugo zadržala iza rešetaka, već je, nakon što je priznala šta je učinila, puštena.
3.
U ovom trenutku, Vidovićeva nije osumnjičena kao Debevec i Osman Mehmedagić Osmica, bivši direktor OSA BiH, već je protiv nje, kako je portalu “Raport” rečeno u Tužilaštvu BiH, “predmet u radu”.
4.
Vidovićeva je, nema nikakve dileme, čineći krivično djelo, pokušajem iznošenja skrivenog telefona Debeveca, pokušala primarno da zaštiti sebe, pa tek onda svog klijenta.
5.
Logično je da u tom telefonu ima i prepiska sa njom, jer je bila branilac Fadila Novalića, bivšeg premijera Federacije BiH, koji je presuđen na četiri godine zatvora i 06.03.o.g. treba da ide na izvršavanje zatvorske kazne.
6.
Novalić je presuđen u slučaju “Respiratori” koji su, ilegalnim prisluškivanjem sudija i tužilaca, pokušali da opstrušu Debevec i Osmica; Isto kao i u slučaju “Diploma”, u kojem je Osmica glavni “junak”.
7.
Telefoni Debeveca su otključni i njihov sadržaj sada se pomno ispituje, a, izvan svake razumne sumnje, u njima će se naći prepiska između suspendovanog predsjednika Suda BiH i Vidovićeve.
Tada bi “predmet u radu” trebao da krene ka optužnici.
8.
Debevec je počinio, prema informacijama kojim raspolažem, zaista nevjerovatne akte, listom kriminalne. Za sve je imao pomagače unutar Suda BiH i riječ je o najmanje sedam osoba, od kojih nijedna nije sudija.
9.
Ovih sedam osoba, čija imena ne navodim zbog interesa istrage, bili su vojska Debeveca, a udarna pesnica predsjednika Suda BiH, koji je suspendovan i u pritvoru, su sudska vijeća koja je kontrolisao.
Dva su bila prvostepena, a dva apelaciona.
Svi oni moraju odgovarati za detaljno i sistematično rušenje Suda BiH, što je zločin protiv države, plus kriminalne radnje naplate novca za te zločine
10.
Detaljna istraga CMS-a će lako dovesti do njih. Svaki pokušaj da se spriječi otvaranje CMS-a je, suštinski, pokušaj zataškavanja zločina koja je počinio Debevec sa saučesnicima – sudijama koje je kontrolisao i onih sedam zaposlenika Suda BiH.
11.
Posebno interesantna je činjenica da je Debevec vrlo često sa dva nepoznata lica dolazio u prostorije Suda BiH i to u kasnim noćnim satima; Sa njima je Debevec dolazio iza ponoći, a nekada i u tri časa ujutro. Šta su sve radili u ta doba, utvrdiće istraga. (nastaviće se), piše Slobodan Vaskovič na svom blogu,