Ugljendioksid i metan otkriveni su u atmosferi egzoplaneta K2-18 b – potencijalno nastanjivog svijeta više od osam puta većeg od Zemlje.
Ovo revolucionarno otkriće znači da K2-18 b može pripadati jedinstvenoj klasi egzoplaneta poznatih kao “Hycean” planete, koje posjeduju atmosferu bogatu vodonikom i površine prekrivene vodom, što ih čini kandidatima za život.
Prvi uvidi NASA-inog teleskopa James Webb omogućeni su opservacijama NASA-inog svemirskog teleskopa Hubble.
K2-18 b kruži oko hladne patuljaste zvijezde zvane K2-18 udaljene oko 120 svjetlosnih godina od Zemlje – unutar sazviježđa Lav – i nalazi se unutar nastanjive zone.
Ove egzoplanete, veličine između Zemlje i Neptuna, ne nalaze se u našem Sunčevom sistemu, što njihove karakteristike čini predmetom aktivne debate među naučnicima.
Ideja da bi K2-18 b mogla biti Hycean egzoplaneta posebno je fascinantna za naučnike, a neki stručnjaci vjeruju da takve planete mogu ponuditi povoljne uslove za razvoj života.
Nikku Madhusudhan, astronom sa Univerziteta u Cambridge i vodeći autor studije, rekao je: “Naši nalazi naglašavaju važnost razmatranja različitih životnih sredina u potrazi za životom na drugim mjestima. Tradicionalno, potraga za životom na egzoplanetama fokusirana je prvenstveno na manje stjenovite planete, ali veći Hyceanski svjetovi znatno su pogodniji za promatranje atmosfere.”