Dugo su je pokušavali ušutkati. Ismijavali. Omalovažavali. A sve što je radila, bilo je u interesu zdravlja građana Sarajeva. Danas, kad je stanje alarmantno, veliki BBC piše ono što je prof. dr. Sebija Izetbegović govorila mjesecima unazad:
Sarajevo je na rubu ozbiljne zdravstvene katastrofe!
U tekstu pod naslovom “Rat-borne diseases cause crisis in Sarajevo”, BBC potvrđuje:
Preplavljeni smo štakorima.
Raste broj zaraženih opasnim bolestima poput leptospiroze.
Dvanaest novih slučajeva u samo jednom danu.
Sarajevo je proglasilo epidemiju.
Grad je dvije godine bio bez ikakve deratizacije zbog loše provedenih tendera!
Situacija je toliko loša da se sada očekuje i hantavirus.
I šta kaže BBC? Citiramo:
“Bivša direktorica Kliničkog centra Sarajevo, Sebija Izetbegović, sada zastupnica u Skupštini KS, ističe da su ‘dobro uhranjeni štakori’ postali toliko brojni da možemo uskoro očekivati pojavu hantavirusa.”
Dakle, ono što su neki ismijavali – danas potvrđuju svjetski mediji!
Zato mi danas poručujemo jasno i glasno: Narod zna ko govori istinu. Narod pamti ko je štitio njegovo zdravlje. I narod neće zaboraviti ko je bio ispred svog vremena dok su drugi šutjeli!
Prenosimo u cijelosti prevedeni tekst BBC-a, jer istina mora biti dostupna svima.
Bolesti koje prenose štakori izazivaju krizu u Sarajevu
Autor: Guy De Launey, dopisnik za Balkan
U Sarajevu je, još jednom, Godina štakora.
Objave na društvenim mrežama građana glavnog grada Bosne i Hercegovine prikazuju najezdu glodara koji plivaju u rijeci Miljacki, koja teče kroz centar grada.
Sarajlije, već odavno navikle na loše javne usluge, objavljuju i fotografije prepunih kontejnera, ilegalnih deponija, te mrtvih životinja koje danima leže na javnim površinama, uključujući i dječija igrališta. Sve to stvara idealno okruženje za razvoj štakora. Međutim, za ljude je slika mnogo manje ružičasta.
Stručnjaci za zdravstvo krive neuspjeh u kontroli populacije glodara za zabrinjavajući porast broja oboljelih od bolesti koje prenose štakori. Samo u jednom danu ove sedmice, najveća bolnica u zemlji prijavila je 12 slučajeva leptospiroze. To dolazi nakon stalnog niza infekcija zabilježenih početkom mjeseca.
Jedan od naziva ove bolesti je i “štakorska groznica”, što odražava njen glavni vektor prenosa. Bolest se uglavnom širi na ljude putem vode ili tla kontaminiranih urinom ili izmetom glodara. Simptomi uključuju glavobolje, bolove u mišićima, pa čak i krvarenje iz pluća. U svom teškom obliku, poznatom kao Weilova bolest, može izazvati žuticu i zatajenje bubrega.
Lokalne vlasti u Sarajevu proglasile su epidemiju, što omogućava uvođenje vanrednih mjera, uključujući i odavno zakašnjelo čišćenje grada. Dodatni radnici komunalnih službi, opremljeni sredstvima za dezinfekciju, raspoređeni su da očiste javne površine širom grada. Pojačano je odvoženje otpada. Škole su dobile nalog da očiste igrališta, pokose travnjake i pregledaju podrume zbog mogućeg prisustva štakora.
Današnji aktivni pristup oštar je kontrast naspram nemara i nečinjenja iz prethodne dvije godine, tokom kojih u Sarajevu uopće nije bilo mjera deratizacije. Zvaničnici krive neuspješan tender za uništavanje štetočina i sanaciju, što je omogućilo da grad “preuzmu štakori” a kako kažu i psi lutalice, kojih je također sve više u glavnom gradu.
Ministar zdravstva Kantona Sarajevo, Enis Hasanović, opisao je situaciju kao “ne zdravstvenu, već komunalnu krizu”, uzrokovanu time što lokalne vlasti nisu ispunjavale osnovne komunalne higijenske obaveze.
Međutim, bivša direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, Sebija Izetbegović, sada zastupnica u Skupštini KS, smatra da se zdravstvena situacija može dodatno pogoršati. Ona ističe da su “štakori trenutno toliko brojni i dobro uhranjeni” da možemo očekivati i pojavu hantavirusa.
Ovo je Podlupombih.ba. HOMEPAGE NACIJE!